Kodėl verta naudoti bitkoinus?
Sumažinta rizika
Naudojantis įprastų bankų paslaugomis, jūs pastoviai turite pasitikėti trečiosiomis šalimis ir savo likimą atiduoti į jų rankas. Visų pirma reikia pasitikėti pačiu banku, kuriame laikote savo pinigus, reikia pasitikėti pavedimų apdorojimo sistema, netgi įstaiga ar verslu, kuriam mokate pinigus ir pateikiate savo asmeninę informaciją. Kadangi bitkoinų tinklas yra visiškai decentralizuotas, jūs neprivalote pasitikėti niekuo. Norėdami atlikti transakciją bitkoinų tinkle jūs esate užtikrintas, jog ji bus tinkamai apdorota ir patvirtinta, o visu tuo pasirūpins atsitiktinis kriptovaliutos kasėjas. Pardavėjas kuriam atsiskaitote bitkoin valiuta net neturi žinoti kas jūs toks, nebent iš anksto susitarėte kitaip.
Tik jūs esate šeimininkas
Nėra jokios kitos elektroninių atsiskaitymų sistemos, kurioje asmeninė sąskaita priklauso jums ir tik jums. Pavyzdžiui, visiems gerai žinomas mokėjimų gigantas PayPal gali nuspręsti, jog jūsų asmeninė sąskaita buvo naudojama netinkamai ir ją užšaldyti be jokio išankstinio perspėjimo, ko pasekoje turėsite įveikti kliūčių ruožą ir įvykdyti jų iškeltas sąlygas tam, jog atgautumėte jums teisėtai priklausančius pinigus. Jei naudojatės bitkoin sistema, iš jūsų niekas neatims privataus rakto (nebent prarasite jį patys), todėl galite būti ramūs dėl savo lėšų saugumo.
Nėra pinigų grąžinimo
Kai atliekate mokėjimą, nėra galimybės jo atšaukti ir susigrąžinti bitkoinus. Pinigų grąžinimas į mokėtojo sąskaitą įmanomas tik tuomet, jei pats gavėjas patvirtina šį veiksmą. Tokiu būdu yra išvengiama apgavysčių, kuomet žmonės apmoka savo sąskaitas kreditine kortele, o vėliau kreipiasi į banką ir mokėjimą atšaukia.
Populiariausia Europoje kriptovaliutos keitykla, kurioje galima įsigyti bitcoin ir kitų valiutų. Yra galimybė atsiskaityti banko kortelėmis ir pavedimu. |
Apsauga nuo privačios informacijos vagystės
Dauguma atsiskaitymų internete atliekami būtent kreditinių kortelių pagalba. Kreditinių kortelių apraiškos driekiasi net į antrąjį ar trečiąjį praeito šimtmečio dešimtmetį, kuomet internetas dar neegzistavo. Bėda tame, kad kreditinės kortelės niekada ir nebuvo pritaikytos atsiskaitymams internete, tai paprasčiausiai nesaugu. Norint kažką nusipirkti ar sumokėti už paslaugas internete jūs esate priverstas pildyti įvairias formas, kuriose prašoma pateikti visą su kreditine kortele susijusią informacija (kortelės numeris, galiojimo data, CVV numeris). Ši informacija dažnai nutekinama, kai sukčiams ir nusikaltėliams pavyksta įsilaužti į įmonių duomenų bazes.
Norint atlikti pavedimus su bitkoin kriptovaliuta nereikia atskleisti visiškai jokios informacijos. Visas autentifikavimas atliekamas su 2 raktais – viešu ir privačiu. Viešas raktas yra jūsų bitkoin adresas – jis matomas visiems. Tuo tarpu privatus raktas laikomas paslaptyje. Norėdami atlikti bitkoin pavedimą, jūs turite pateikti abu šiuos raktus ir pritaikyti specialią matematinę funkciją. Tokiu būdu sukuriamas sertifikatas, patvirtinantis jog būtent jūs atlikote pavedimą. Viskas ką reikia padaryti norint apsaugoti savo bitkoin paskyrą, tai tiesiog niekam neatskleisti savo privataus rakto.
Pamirškite infliaciją
Didžiausia tradicinių valiutų problema yra vyriausybių manipuliacija. Šalys gali spausdinti pinigus savo nuožiūra, tokiu būdu reguliuodamos jų vertę. Jei Jungtinėms Amerikos Valstijoms nepakanka pinigų nacionalinės skolos mokėjimams atlikti, Federalinis Rezervas paprasčiausiai atspausdina daugiau dolerių. Jei valstybės ar net kelių valstybių ekonomika šlubuoja, vyriausybės gali priimti sprendimą atlikti kiekybinį palengvinimą, kurio metu į rinką išleidžiama daugiau pinigų. Akivaizdu, jog tai sumažina pačių pinigų vertę.
Jei staiga padvigubintume pasaulyje cirkuliuojančių dolerių kiekį, kiekvienam prieš tai rinkoje buvusiam doleriui atsirastų dar vienas doleris. Tai reiškia, jog jei seniau prekybininkas pardavinėjo šokoladą už dolerį, dabar norėdamas gauti tą pačią grąžą jis privalės kainą padvigubinti, mat pinigų vertė krito dvigubai. Šis procesas vadinamas infliacija ir suvaldyti jo beveik neįmanoma. Infliacijos šešėlyje auga prekių ir paslaugų kainos, o žmonių perkamoji galia sumažėja. Bitkoinai turi saugiklį, kuris užtikrina jog infliacijos nebus. Pagal originalias nuostatas, maksimalus skaičius bitkoinų, kuriuos galima išleisti į rinką, yra 21 milijonas. Tai reiškia, jog pasiekus tam tikrą rinką, sukurti naujų pinigų bus nebeįmanoma, todėl ir pati infliacija yra neįmanoma. Atvirkščiai, tikėtinas defliacijos procesas, kuomet prekių ir paslaugų kainos atsiskaitant bitkoinais kris.
Privatumas
Būna atvejų, kuomet jūs nenorite, jog kiti žmonės sužinotų ką įsigijote. Bitkoinas puikiai tinka šiai paskirčiai, kadangi yra pakankamai privatus. Žvelgiant iš vienos pusės, ši valiuta visiškai skaidri – blockchain sistemoje saugomi visi kada nors atlikti pavedimai, galima atsekti iš kur ir į kur keliavo pinigus. Tačiau tuo pačiu šis tinklas suteikia vartotojams privatumą, kadangi niekas negali pasakyti kam iš tiesų priklauso tam tikra bitkoin sąskaita. Tai tarsi permatoma piniginė su nematomu savininku – visi gali matyti kiek pinigų yra piniginėje, tačiau niekas nemato kieno rankose ji yra. Tiesa, jei elgiamasi neatsargiai, pvz. visada naudojamas tas pats bitkoin adresas arba iš keleto atskirų adresų pinigai surinkinėjami į vieną pagrindinį , yra tikimybė išsiaiškinti kas už viso to stovi.
Greitis
Kuomet naudojatės bankų paslaugomis ir atliekate pavedimą iš vieno banko į kitą, jūsų pinigai gali būti laiko įšaldyti net keletą dienų, kol pats bankas užtikrina jog pinigai iš tiesų yra prieinami, t. y. patvirtina pavedimą. Užtruksite dar ilgiau, jei pinigus pervedinėsite į kitą šalį. Šiuo klausimui bitkoinai yra kur kas greitesni.
Jei jūsų pavedimas priskiriamas prie kategorijos, kuriai patvirtinimo nereikia, jis atliekamas tą pačią akimirką. Šiuo atveju valiutos gavėjas pats prisiima riziką priimdamas transakciją, kuri nebuvo patvirtinta bitkoin tinklo. Jei tai atrodo per daug rizikinga, galima palaukti apie 10 minučių, kol pavedimas bus patvirtintas ir tai vis tiek bus daug greičiau, nei bet koks pinigų siuntimas iš vieno banko į kitą.
Papildymas: šiuo metu bitkoinų pervedimo laikas yra labai išaugęs, bendruomenė ieško sprendimų, kaip problemą išspręsti.
Kaina
Visi bankiniai pavedimai ir atsiskaitymai yra apmokestinti. Bitkoinų pavedimai kainuoja daug pigiau, o kai kuriais atvejais netgi yra nemokami.
Papildymas: šiuo metu bitkoinų pervedimo kaina taip pat yra ženkliai padidėjusi, bendruomenė ieško sprendimų, kaip problemą išspręsti.