Kas yra Satoshi Nakamoto?
Nors tiksliai nežinome kas jis (arba ji) buvo, tačiau tikrai žinome ką jis padarė ir už ką šis vardas bus linksniuojamas dar ilgai. Būtent Satoshi Nakamoto 2008 metais parašė bitcoin protokolą ir išpublikavo jį kriptografijos naujienų prenumeratoriams.
Sekančiais metais (2009) jis sukūrė pirmąją bitcoin tinklo programinę įrangą ir toliau skleidė žinias ir naujienas per elektroninių laiškų prenumeratorių ratą, kol 2010 metų pabaigoje pradėjo mažinti savo aktyvumą ir po truputį trauktis nuo šios veiklos.
Nors ir dirbo prie atviro kodo projekto, Satoshi Nakamoto sugebėjo neatskleisti jokių asmeninių detalių apie save, o paskutinį kartą pranešimai iš šios itin paslaptingos asmenybės buvo gauti 2011 metų pavasarį, kuomet jis pareiškė jog traukiasi iš Bitcoin sistemos kūrimo, nes nusprendė dirbti su kitais dalykais.
Ar jis buvo japonas?
Nors negalima spręsti apie knygą iš jos viršelio, šioje vietoje neturime kito pasirinkimo.
„Satoshi“ japonų kalboje reiškia „gudrus, mąstantis aiškiai, sąmojingas“. „Naka“ reiškia „vidutinis, vidus arba santykiai“, o „Moto“ reiškia „kilmė, pagrindas“. Nors šie žodžiai būtų prasmingi ir puikiai tiktų apibūdinti žmogų, kuris savo rankomis sukūrė unikalų algoritmą, problema tame, jog kiekvienas iš jų turi bent po keletą skirtingų reikšmių.
Populiariausia Europoje kriptovaliutos keitykla, kurioje galima įsigyti bitcoin ir kitų valiutų. Yra galimybė atsiskaityti banko kortelėmis ir pavedimu. |
Negalima teigti, jog Satoshi buvo japonas. Net negalima teigti, jog Satshi buvo vyras, nes niekas to nežino. Galbūt tai tik pseudonimas, po kuriuo slepiasi moteris ar net grupė skirtingų žmonių, nebūtinai japonų.
Ar kas nors žino, kas toks yra Satoshi Nakamoto?
Ne, tačiau būdai pasitelkiami išsiaiškinti asmenis kartais yra net įdomesni už pačius asmenis. Pavyzdžiui, The New Yorker žurnalistas Joshua Davis yra įsitikinęs, jog Satoshi Nakamoto yra Michael Clear – kriptografijos studijas Dublino universitete baigęs jaunuolis. Šis spėjimas atliktas išnagrinėjus daugumą Satoshi Nakamoto rašytų ir išplatintų dokumentų, lyginant lingvistinius panašumus su kitų žmonių rašytais tekstais. Kitas „įtariamasis“ buvo suomių ekonomistas ir sociologas Vili Lehdonvirta. Tiesa, abu minėtieji asmenys gandus paneigė.
Adam Penenberg iš „FastCOmpany“ iškėlė hipotezę, jog Satoshi Nakamoto iš tiesų galėjo būti trys atskiri asmenys – Neal King, Vladimir Oksman ir Charles Bry. Tokia hipotezė iškelta po to, kai Adam‘as į Google paieškos sistemą įvesdavo unikalias frazes naudotas Satoshi Nakamoto dokumentuose ir ieškodavo ar jos buvo panaudotos dar kažkur. Konkreti frazė „computationally impractical to reverse“ buvo naudojama šių 3 asmenų siekiant apibūdinti šifravimo raktų atnaujinimą ir platinimą. Interneto adresas bitcoin.org buvo užregistruotas praėjus 3 dienoms po to, kai buvo užpildyti šio pavadinimo patento dokumentai. Patentas užregistruotas Suomijoje, o vienas iš tai padariusių asmenų ten lankėsi dar prieš pusę metų iki įsigaliojant patentui. Visi trys ankščiau paminėti asmenys tai neigia.
Įdomu tai, jog interneto adresas bitcoin.org 2008 metais buvo užregistruotas Japonijoje ir tik 2011 metais perkeltas į Suomiją.
Ką mes apie jį žinome?
Iš to, ką pasakoja žmonės dirbę su Satoshi Nakamoto projekto kūrimo pradžioje, vienas dalykas yra visiškai aiškus – bitcoin autorius buvo viską itin kruopščiai apgalvojęs ir savo mintyse turėjo aiškią projekto viziją. Pasak programuotojo Jeff Garzik, dirbusio kartu su Nakamoto, jo programavimo stilius buvo itin neįprastas ir kitoks, nei standartinių programuotojų.
Ar jis turtingas?
Pasak analitiko Sergio Lerner, sistemos gyvavimo pradžioje Satoshi į savo asmeninę Bitcoin piniginę „iškasė“ apie 1 milijoną bitcoinų. Padauginkite šį skaičių iš šiandieninio valiutos kurso ir gausite sau atsakymą.
Ką jis dabar veikia?
Niekas tiksliai nežino ką jis veikia dabar, tačiau viename iš paskutinių savo laiškų išsiųstų 2011 metais jis teigė „aš užsiimsiu kitais dalykais. Projektas gerose rankose su Gevinu ir visais kitais“.
Ar jis dirba vyriausybei?
Kai kurie žmonės mano, jog Satoshi dirba vyriausybei o jo pseudonimą šifruoja kaip „centrinis protas“. Kaip bebūtų, tai tik konspiracijos teorija neturinti jokio faktinio pagrindo. Iškyla natūralus klausimas – ar vyriausybė (ar bet kuri nusikaltimus tirianti institucija) norėtų sukurti nepriklausomą ir anoniminę atsiskaitymo sistemą, dėl kurios egzistavimo įvairūs senatoriai ir valdžios atstovai išreiškė susirūpinimą? Atsakymas akivaizdus.
Satoshi Nakamoto išpublikavo visą bitcoin tinklo programinį kodą atvirai ir prieinamai visiems tam, jog niekas nebandytų išsiaiškinti kas jis toks, kokios jo žinios ir ar juo galima pasitikėti. Pseudonimas ir slapta tapatybė pasirinkta neatsitiktinai – Satoshi norėjo, jog visų dėmesys nukryptų į pačią sistemą, o ne į tai, kas už jos stovi.